Heli̇kopter Ambulans Hi̇zmetleri̇
09 Şubat 2021

 

HELİKOPTER AMBULANS HİZMETLERİ

 

Türkiye’ de coğrafi yapı ve ulaşım şartları, nüfus yoğunluğu, meteorolojik şartlar ve stratejik bölgeler göz önüne alınarak 28 Ekim 2008 tarihinden itibaren Helikopter Ambulanslar kullanılmaya başlanmıştır.

Ülkemizde eksikliği hissedilen ve acil sağlık hizmetlerini dünyada örnek gösterilen bir düzeye ulaştıran hava ambulans hizmetleri ile uzak mesafeler kısalmış, organ nakli ve hızlı müdahale ile can kayıpları ve sakatlıkların önlenmesinde büyük aşama kaydedilmiştir.

Sağlık Bakanlığı Tarafından 04.05.2018 tarihinde yapılan ihale ile İlimize HELİKOPTER AMBULANS tahsis edilmiştir. 14.10.2018 tarihinde hizmete sunulması planlanmaktadır.

Helikopter Ambulans Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi karşısında Rektörlük tarafından tahsis edilen alanda konuşlandırılacaktır.

Helikopter Ambulansın devreye girmesi ile beraber gerek mesafe, gerek coğrafi şartlar gerekse hava koşulları nedeniyle ulaşılmakta güçlük çekilen hastalara daha kolay ulaşılacak, hastaların il merkezi veya diğer illerdeki özellikli ileri tıp merkezlerine taşınması çok daha hızlı gerçekleştirilecektir.

Ülkemizde toplamda 17 ilde 19 Helikopter Ambulans hizmet vermektedir.

Bu hizmeti veren iller;  Ankara(2), İstanbul(2), İzmir, Antalya, Erzurum, Diyarbakır, Adana, Sivas, Bursa, Trabzon, Afyonkarahisar, Çanakkale, Kayseri, Konya, Malatya, Van