Askerlik Yoklaması Sağlık Muayene İşlemleri
09 Şubat 2021

Askerlik çağındaki vatandaşlarımızın sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıklarının belirlenmesi işlemi olan yoklamanın, günümüz teknolojik imkânları kullanılarak Bakanlığımız Sağlık Bilgi Sistemleri üzerinden detaylı, doğru, hızlı, kolay, vatandaş odaklı ve etkin bir yapıya kavuşturulmasını sağlamak amacıyla, Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Askeralma Genel Müdürlüğü ile Bakanlığımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Anonim Şirketi (A.Ş.) Genel Müdürlüğü işbirliğinde e-Yoklama projesi geliştirilmiş olup, askerlik yoklamaları e-Yoklama kapsamında yürütülecektir.
 
E-yoklama uygulamasının etkin bir şekilde yürütülmesinin sağlaması amacıyla Müdürlüğümüz Aile Hekimliği İzleme ve Değerlendirme Birimi ile Sivas Asker Alma Bölge Başkanlığı koordinasyonuyla 23 ve 24 Mayıs 2018 tarihlerinde Sivas Askerlik Şubesi Başkanlığı tarafından e-Yoklama uygulaması ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

Aile Hekimleri “Askerlik Yoklaması Sağlık Muayene İşlemleri Aile Hekimleri Kullanım Kılavuzu” na  e-Devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden de ulaşabileceklerdir.  • askerlik.jpg
  • askerlik yoklama 1.JPG
  • askerlik yoklama 2.JPG