UMKE gönüllüleri sınırın sıfır noktasında şifa dağıtıyor
09 Şubat 2021

Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Zeytin Dalı Harekatı'nın sürdüğü Suriye sınırının sıfır noktasındaki Kilis'te gönüllü olarak "şifa" dağıtıyor.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesindeki terör örgütleri PYD/PKK/KCK/YPG ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) desteğiyle başlattığı Zeytin Dalı Harekatı başarıyla devam ediyor.

Bu kapsamda, Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen ve sınıra yakın üç bölgede oluşturulan acil sağlık alanlarında görev yapan, aralarında doktor, acil tıp teknisyeni ve hemşirelerin de bulunduğu 120 kişilik sağlık ekibi, sınır ötesinden gelen yaralıların hayatta kalmaları için adeta zamanla yarışıyor. 

 

Gönüllü olarak bölgede bulunan UMKE mensupları, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın Suriye'den gelen yaralılara ilk müdahaleyi yaparak hastaların şifa bulması için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Sınırın sıfır noktasında 24 saat görev yapan ekipler, yaralanan Mehmetçiklerin yanı sıra Suriyeli sivillerin de ilk müdahalesini yaptıktan sonra en yakın hastanelere sevkini gerçekleştiriyor.

"Burası bambaşka bir duygu gerektiriyor"

  • 1.jpg
  • 3.jpg
  • 2.jpg