9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ
09 Şubat 2021

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

9 Şubat, 1987 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kabul edilmektedir. Araştırmalara göre her yıl dünya genelinde 6 milyon, ülkemizde ise 100 bine yakın kişi sigaraya bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” adı altında dünyada ve Türkiye’de tertip edilen etkinliklerin amacı; sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, insanların sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmak ve sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Sigaranın akciğer kanserine yol açtığı, akciğer dokusunun ve havayollarının harap olmasına sebep olduğu bilinen bilimsel bir gerçek. Ayrıca kalp hastalıkları ve inme gibi çok ciddi birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Kalp ritmini hızlandıran sigara, kırmızı kan hücrelerine yüksek oranda karbonmonoksit bağlanmasına sebep olarak dokulara oksijen gitmesini engelliyor ve vücuttaki damar duvarlarının zarar görmesine neden oluyor.

Tütün endüstrisi geleneksel sigaranın zararlarının tüm dünyada iyice anlaşılması üzerine başka ürünler ile yeni pazarlara girmeyi deniyor. Nargileile muhafazakar ülkelerin gençlerine ve kadınlarına, elektronik sigara ile teknoloji meraklılarına ulaşmaya çalışıyor.Tütün endüstrisi, sağlık endişeleri olanların sigarayı bırakmasını engellemek için sözde “riski azaltılmış” ürünler sunuyor. Tütün ve nikotin içeren her ürün her dozda sağlığa zararlıdır, hastalık yapar, ölüme neden olur, kullanılmamalıdır.

9 Şubat tarihi, sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç olabilir. Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de çok ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya Sağlık Bakanlığının “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” aranarak destek istenmelidir.

“Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” na yapılan müracaatlartütün bağımlılığıyla mücadele etmek amacıyla oluşturulan Sigara Bırakma Polikliniklerine (SBP) yönlendirilmektedir. Sigara Bırakma Poliklinikleri, 28121 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Tütün Bağımlılığı Tedavi Ve Eğitim Birimleri Hakkında Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda açılarak faaliyetlerini de yine bu yönetmelik çerçevesinde sürdürmektedir.

Sigara Bırakma Polikliniklerinde tütün bağımlılarına yönelik psikososyal tedavi hizmetleri ve farmakolojik tedavi hizmetleri verilmektedir. Farmakolojik tedavi hizmetleri kapsamında Bakanlığımız tarafından illerimize gönderilen sigara bırakma ilaçları, Sigara Bırakma Polikliniklerine müracaat eden vatandaşlarımıza ücretsiz bir şekilde verilmektedir. İlimizde Tütünle Mücadele çalışmaları kapsamında aktif olarak hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniklerimiz şunlardır;

  • SİVAS İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KETEM SBP
  • CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SBP
  • NUMUNE HASTANESİ SBP
  • ŞARKIŞLA SBP
  • GEMEREK SBP
  • YILDIZELİ SBP