Okul Çağı Çocuklarda İşitme Taraması Uygulayıcı Eğitimi Yapıldı
09 Şubat 2021

23 Ocak 2018 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Uygulayıcı Eğitimi yapıldı.

Müdürlüğümüz Çocuk Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı Birimi tarafındanyürütülmekte olan Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı kapsamında;

      Okul çağı çocuklarda sık görülen işitme kayıplarının erken tanısına yönelik olarak tarama programı devam etmektedir. Tarama programı kapsamında ilimizdeki kamu, özel ilköğretim okullarında eğitim gören 1.sınıf öğrencilerine işitme taraması yapılmaktadır. Tarama sırasında çocuklar uygulayıcı tarafından risk faktörleri açısından sorgulanacak ve risk faktörlerinden herhangi birinin varlığı durumunda, test yapıldıktan sonra çocuk testten geçse de kalsa da mutlaka işitme taraması rehberinde bulunan sevk formu ile kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına sevkleri ve takipleri yapılacaktır. Yapılan tarama testleri, birinci basamakta sunulan diğer sağlık hizmetleri gibi ücretsizdir. İlimizde kamu, özel ilköğretim okullarında 1.sınıfta eğitim gören çocuklara, program çerçevesinde dönem sonuna kadar   merkez ve tüm ilçelerde taramanın tamamlanması planlanmıştır. 17 Toplum Sağlığı Merkezinde  çalışan ve tarama yapacak olan sağlık personellerine yönelik yapılan eğitimle, 8 yeni işitme tarama cihazı ilçelerimize teslim edilerek kullanımı hakkında bilgi verilmiştir.

  • işitme tarama 1.jpg
  • işitme tarama 2.jpg
  • işitme tarama 3.jpg