10 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası
09 Şubat 2021

10 aralık dünya insan hakları haftası dolayısıyla Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Hasta Hakları Koordinatörü  Meral YILDIRIM tarafından “İnsan Hakları, Hasta Hakları, Sorumlulukları, Sağlık Çalışanı İle İletişim” konulu eğitim semineri düzenlendi.

Halk eğitim merkezi konferans salonunda düzenlenen seminere, halk eğitim merkezinde eğitim gören kursiyerler katıldı. YILDIRIM; "  hasta hakları, sağlık hizmeti alan kişilerin sağlık kuruluşları ve sağlık personeli karşısındaki haklarını tarif eden bir kavramdır. Her birey sağlık içinde yaşama, sağlığını koruyup iyileştirme hakkına sahiptir. Hastalık veya sakatlığın oluşması durumunda da sağlığına kavuşabilmek için gereksinim duyduğu her türlü desteği eşitlik ve saygınlık içinde alabilmesi temel haklarından biridir. Hasta hakları bilinci ile sağlık hizmet sunucuları uygulamaları sırasında hastaların haklarını koruyarak vatandaşa daha kaliteli hizmet verilmesine özen gösterilmektedir. " ifadelerini kullandı.

Eğitimde, hak ihlaline uğrayan hastaların başvuru süreçleri ve problem çözüm süreci ile ilgili bilgi, hasta ve sağlık çalışanı arasında kaliteli iletişimin sağlanabilmesi için aktif dinlemenin ve iyi bir dinleyici olmanın kişiye kazanımları anlatıldı. Toplumu hasta hakları konusunda bilinçlendirerek, hakların ve sorumlulukların ne olduğunu, hak ihlalinde nerelere başvurulması gerektiğini,  Hastaların da belli sorumluluklarının olduğunu belirten, YILDIRIM, "Hastalar sağlık  çalışanlarına, güvenmeliler, tedavilerini düzenli uygulamalılar ve hastane kurallarına uymalıdırlar. Böylelikle hastaların teşhis ve tedavileri daha sağlıklı ve kısa bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Sağlıkta şiddet çözüm olamaz, bir sorun oluştuğunda her hastanede bulunan hasta hakları birimlerine müracaat ederek sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz" dedi.


  • insan günü 2.jpg
  • insan günü 3.jpg
  • insan günü kapak.jpg
  • insan günü 1.jpg