4 Şubat Dünya Kanser Günü
09 Şubat 2021

4 Şubat Dünya Kanser Günü: Günümüzde bulaşıcı olmayan hastalıklar (dolaşım sistemi hastalıkları, diyabet, kronik hava yolu hastalıkları, kanser ve benzeri) dünyada çok sık görülen, öldüren ve engelliliğe neden olan hastalıklar haline gelmişlerdir. Kanser de, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. 

4 Şubat “Dünya Kanser Günü”; kanser hastalığına karşı farkındalık ve bilinç oluşturmak için gerçekleştirilen faaliyetlerde tüm dünya ülkelerinin kanserle mücadelede bir araya geldiği girişimdir. Ülkemizde de her yıl 4 Şubat  “Dünya Kanser Günü” olarak etkinlikler düzenlenmektedir.

Kanserle mücadelede sürdürülecek programları yürütebilmek için toplumun farkındalığının sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi farkındalık çalışmalarına halkın katılımının sağlanması ile mümkündür.
“04 Şubat Dünya Kanser Günü” kapsamında ilinizde farkındalık etkinliklerinin Covid-19 pandemisi nedeni ile web, sosyal medya ve on-line eğitim olarak gerçekleştirilebilecektir. Unutulmamalı ki Kanser 'de Erken Teşhis Hayat Kurtarır. Kanser taramaları yapmak üzere tüm vatandaşlarımızı KETEM'lerimize ve Aile Sağlığı Merkezlerimize bekliyoruz.

4 Şubat Dünya Kanser Günü Bilgi Notu.pdf